Avşa Adası Nerede & Nereye Bağlı?

Avşa Adası, yaz aylarında Marmara Bölgesi’nde yaşayan kişilerin tatil yapmak için en çok tercih etmiş olduğu tatil beldelerinden bir tanesi olmaktadır.

Avşa Adası’nın nerede, nereye bağlı olduğunu öğrenmek, ada hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, bu sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası Nereye Bağlı?

Avşa Adası, nüfusu 1,229 milyon kişiye ulaşan Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşimdir. İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıktadır. Avşa’nın bir diğer adı ise “Türkeli” olmaktadır.

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde yaşayan birçok kişi tarafından İstanbul’a yakın olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de ada İstanbul’a bağlı olarak bilinmektedir. Fakat ada Balıkesir’e bağlıdır.

6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre Balıkesir Büyükşehir olmuştur. Balıkesir Büyükşehir olması ardından da doğrudan Balıkesir’e bağlı Avşa Adası ise, Balıkesir’in bir ilçesi olan Marmara’ya bağlanmıştır.

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası feribot ile Tekirdağ’dan ve İstanbul’dan 3 saat, Erdek’ten 1,5 saat uzaklıkta bulunan Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıkta olmaktadır. Avşa’nın bir diğer adı ise “Türkeli” adasıdır.

Avşa Adası, Marmara Denizi’nin güney – batı kısmında yer alan yaz aylarında tatilcilerin en çok tercih etmiş olduğu tatil beldelerinden bir tanesi olmaktadır.

Avşa Adası’na en yakın iller arasında, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne, Yalova ve Kocaeli olmaktadır.

Avşa Adası’na ulaşım ise Tekirdağ, Erdek ve İstanbul’dan kalkan feribotlar ile sağlanmaktadır. Bu iskelelerden kalkan feribotlarla adaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası'na ulaşım kolay mı?

Evet, Avşa Adası’na ulaşım Marmara Bölgesi’nde olan kişiler için oldukça kolay olmaktadır. Avşa Adası’na Marmara Bölgesi’nde ki İstanbul, Balıkesir ve Tekirdağ illerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avşa Adası'na kaç saatte gidilir?

Avşa Adası’na nereden gideceğinize göre bağlı olarak ortalama 3 saat içerisinde ulaşarak kolayca gidebilirsiniz.

Yorum yapın