Avşa Adası Gezilmesi Gereken Turistik ve Tarihi Yerler 2024

Dar sokakları, rengarenk dar ve uzun ara sokakları ile Avşa Adası gezilecek yerleri keşfetmek için insan sabırsızlanıyor. Avşa Adası masmavi denizi ve göz kamaştıran tarifsiz yerleri ile yaz tatili konusunda bir adım ön planda diyebiliriz.

Avşa Adası Marmara Denizi’nin tam ortasında yukarısında İstanbul güneyinde Erdek olan bir ada parçası diyebiliriz.

Avşa Adası görülmesi gereken yerler olarak başta tertemiz ve size çok yakın olan Avşa Plajı’nı örnek verebiliriz.

Kolay bir ulaşım yolu ve uygun tatil seçenekleri ile Avşa Adası her yaz yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Avşa Adası’nda ki uygun apartlardan rezervasyon yapmak istiyorsanız, https://avsaoteller.com.tr/apartlar adresinden en uygun apartı ücretsiz bir şekilde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Avşa Adası’nda kendi gezi rehberinizi hazırlamak ve sizi bu konuda detaylı bilgilendirmek için hazırlamış olduğumuz yazımızda gözden kaçırmamanız gereken yerler ve tatilinize ait mükemmel hatıralar biriktirebileceğiniz yerler aşağıda sıraladık.

Şimdi sizler için hazırlamış olduğumuz Avşa Adası gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz;

PlajlarKumsal-Çakıl-TaşDerinlikRestoranUlaşımMarket
Avşa PlajıKumDerinVarTaksi / DolmuşVar
AltınkumKumDerin DeğilVarTaksi / DolmuşYok
MavikoyKum – ÇakılDerinVarTaksi / DolmuşYok
Kadınlar PlajıKumDerinYokTaksi / DolmuşYok
Karadut KoyuKumDerinYokTaksi / DolmuşYok

1. Avşa Plajı

Avşa Plajı

Avşa Plajı direk adaya gelirken gördüğünüz plaj olarak karşımıza çıkmaktadır. İskelenin sağ ve solu olarak ikiye ayrılan plaj halk olarak kullanılır ve herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Eğer sadece şezlong ve şemsiye kiralarsanız bunların saatlik ve günlük olarak uygun bir ödemesi bulunmaktadır.

Avşa Plajında her şey ayağınızın altında diyebiliriz. Önünüzde deniz arkanızda kafeler, restoranlar, barlar, beachler hepsi tek bir yerde toplanmış haldedir.

2. Tarihi Manastır

Tarihi Manastır

Tarihi Manastır Avşa Adası’nın tek elde kalan tarihi eserlerinden biri olarak Avşa Adası görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avşa merkezden yaklaşık on beş dakikalık uzaklıkta bulunan manastır hava koşulları ve zamanın etkisi ile yıpranmış şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Çevresi çitlerle koruma altına alınan Manastır ziyaretçilerinin gelmesi ile dikkatleri üstüne çekmektedir.

Manastırın önü plaj olduğu için manastır ziyaretinden sonra denize girerek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

3. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Adından da belli olduğu üzere kumun renginden dolayı Altınkum Plajı olarak anılmaktadır. Avşa Adası’nın en popüler yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çevresinde beachler de bulunan plaj gitmek isteyenler ve eğlenceli zaman geçirmek isteyenler için mükemmel fırsatlar sunmaktadır.

Altınkum denizi ile ön plana çıkmakta olup yüzme bilmeyenler ve az bilenler için denizde açıldıkça boyunuzu aşmamaktadır. Bu nedenle de fazlasıyla tercih edilmektedir.

Ulaşım olarak Avşa merkezden taksi durağından ya da yarım saat ara ile kalkan dolmuş ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Kumbaşı Plajı

Kumbaşı Plajı

Avşa Adası’nın sessizliği ve sakinliği ile öne çıkan plajı olarak bilinmektedir. İskelenin sağ tarafında plajın sonundan kumsalın etrafını dönerek ulaşabileceğiniz bir yer olarak karşınıza çıkmaktadır.

Şimdilerde o sakinliği kalmayan plaj yeni bir beachin açılmasıyla farklı bir konsepte uydu diyebiliriz.

Avşa Adası’nın manzarasını size getiren bu eşsiz yeri sizde keşfetmek için listenize eklemeyi ve kendinizde ziyaret etmeyi unutmayınız.

5. Fener Adası

Fener Adası

Avşa’yı ziyarete gelen ve her gün karşılarında gördükleri adayı herkes merak etmektedir. Avşa Adası Fener Adası sadece bir ikon diyebiliriz. Hareket halindeki gemilerin çarpmaması adına bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avşa’ya geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken ve not defterinizde olması gereken Fener Adası’na bir de oradan Avşa’ya bakmanızı öğreniyoruz.

Ulaşım için bir tekne tutarak ya da jet ski ile ulaşım sağlayabilirsiniz ama güzel havalarda gitmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Mavikoy Plajı

Mavikoy Plajı

Avşa Adası’nın sol tarafında Ekinlik Adası’nın karşısında kalan koy kendi içinde farklı bir alan yaratarak karşımıza çıkıyor.

Kendine ait bir plajı olan ve yanında küçük bir liman bulunan plaj fotoğraf severlerin uğrak noktalarından biri olarak bilinmektedir.

Gemiler için fener de bulunan limanın kayalıklarından plajı ve Avşa’yı seyredebilirsiniz.

En temiz plaj ve koylar arasında kendine yer alan plaj turizm için önemli bir nokta olarak turistleri kendine hayran bırakmaktadır.

7. Lunapark

Avşa Adası Lunapark

Avşa Adası Lunapark iskelenin hemen sol tarafında yer almakta olup denizle iç içe diyebiliriz. Genç yaşlı demeden herkesin gidip eğlendiği lunapark yaz boyunca rengarenk görüntüsü ile herkesi kendine çekmektedir.

Lunaparkın içinde çarpışan arabalardan, gondola, kamikazeye birçok oyun bulunmaktadır. Yüksekten korkmayanlar için bir de son olarak dönme dolabı ekleyebiliriz.

Avşa Adası lunapark fiyatları da uygun olup göz alıcı ışıkları ile kendisini ziyaret ettirmektedir.

8. Yiğitler Plajı

Yiğitler Plajı

Adanın arka tarafında yer alan plaj Avşa Adası’nın en temiz ve güzel ayrıca dalgalı plajlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Plaj özellikle yaz başı ve yaz sonu sakinken daha temiz ve duru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yiğitler Plajı’nın çevresinde restoranlar da mevcuttur dilerseniz kendiniz mangal da yapabilirsiniz. Sayıca çok beach olmasa da ihtiyacınız olan çoğu şey mevcuttur.

İhtiyacınız olan küçük malzemeleri dilerseniz Avşa merkezken ya da buradan köy içinden temin edebilirsiniz.

9. Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı

Avşa Adası’nın en çok tercih edilen plajlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece kadınların girebildiği ve tercih ettiği plaj oldukça popüler konumda gözümüze çarpmaktadır.

Plajı kumdan oluşmakta ve deniz açıldıkça boyunuzu aşmaktadır bu nedenle yüzme bilmiyorsanız ya da az biliyorsanız çok açılmamanızı öneriyoruz.

Plajın çevresinde ufak bir restoran bulunmaktadır. Ulaşım için kendi şahsi aracınızı ya da toplu taşıma araçları ile varabilirsiniz.

Kadınlar Plajına giderken küçük ihtiyaçlarınızı adanın merkezinden almayı ihmal etmeyiniz.

10. Karadut Koyu

Karadut Koyu

Avşa Adası’nın sakin koyları arasında yer alan koy Avşa Adası’nın en popüler yerleri arasında başı çekmektedir.

Ulaşım için taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilir kolay ve on beş dakika gibi bir sürede varış sağlayabilirsiniz.

Denizi temiz olmasına rağmen altında yosun vardır fakat sabittir. Plaj ise kumdan oluşmakta ve taş bulunmamaktadır.

Koyun hemen arkasında meşhur bir köfteci vardır ve yemeden dönmemenizi öğneririz.

Avşa Adası manzara fotoğrafı çekilecek yerler?

Avşa Adası gezilecek yerlerin başında tabi ki Avşa Plajı gelmektedir. Tatile gelindiyse deniz olmadan olmaz. İkinci olarak meşhur barlar sokağının önünü tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası görülmesi gereken yerler?

Avşa Adası’na gelen herkesin dikkatini en fazla Fener Adası çekmektedir. Bu nedenle görülmesi önemli yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci olarak yüzmeyi bilmeyenler ya da az bilenler için Altınkum Plajı denizi ve kumsalı ile gezilecek yerler listenizde olması gerekmektedir.

Yorum yapın